7TP/C7P

Материал из ВикиВоины
Перейти к: навигация, поиск
Pichalka1.jpg

Леонид сожалеет.

Это незавершённая статья. Ей существенно не хватает текста, изображений и ссылок.
Вы можете помочь ВикиВоинам, дополнив или исправив статью.

7-TP/C7P był jednym z trzech projektów unowocześnienia polskich czołgów 7-TP, po doświadczeniach zdobytych podczas wojny domowej w Hiszpanii.

Pojazd bazował na standardowym czołgu 7TP, wyposażony był jednak w podzespoły z lekkiego ciągnika artyleryjskiego C7P m.in. sprzęgła boczne, dzięki którym czołg miał lepsze właściwości jezdne. Maszyna powstała w celach porównawczych z 7TP wz.39 B.B.T.Br.Panc i 7TP wzmocnionego z PZInż.

Z racji iż nie zdążono zbudować prototypów 7TP wz.39 i 7TP wzm. z uwagi na wybuch wojny, testom poddano istniejący już czołg modelowy z silnikiem CT1D (należy podkreślić, że zbudowanie prototypów w ciągu zaledwie 3 miesięcy byłoby mało prawdopodobne, a także wymagałoby zamówienia i wyprodukowania specjalnych płyt pancernych). Czołg z silnikiem CT1D poddano próbom poligonowym w dniach 28 i 31 lipca oraz 3 sierpnia 1939, między innymi testując różne przekładnie mostu napędowego, w tym pochodzącą z ciągnika C7P, która została uznana za najodpowiedniejszą. Próby wypadły pomyślnie, choć czołg osiągnął mniejsze prędkości maksymalne, niż zakładano (26,6 km/h na drodze i 11,5 km/h w terenie)

Источники[править]