Действия

V/7TP

Материал из ВикиВоины

0.00
(0 голосов)
Это незавершённая статья. Ей существенно не хватает текста, изображений и ссылок. Вы можете помочь ВикиВоинам, дополнив или исправив статью.


Бронирование:

  • Корпус: 15-17 мм (лоб), 5 мм (борт, корма)
  • Башня: 15 мм (лоб), 5 мм (борт, корма)

Просвет: 0,38 м

Запас хода: 160 км (по дороге), 90 км (просёлок)

Ширина преодолеваемого рва: 1,8 м

Стена: 0,75 м

Максимальный крен: 36°

Konfiguracja Wieża:Vickers Mk.6t Mk.E Alt. A Uzbrojenie:Vickers QF kal. 47 mm Silnik:Saurer VBLDb/PZInż. 235, 110KM Radiostacja:RKBc Zawieszenie:V/7TP

W trakcie użytkowania czołgu Vickers w Polsce także pojawiły się informacje o zawodności użytej w tym czołgu jednostki napędowej /niedostateczne chłodzenie, przegrzewanie się silnika, źle pomyślana, i rozwiązana jego zabudowa w kadłubie/. Być może część tych problemów wynikała z braku regulatora obrotów, co w konsekwencji prowadziło do przegrzewania się silnika, uszkodzeń zaworów, i ich urywania /patrz: wspomniana książka/. Czyżby w Polsce tego problemu nie zauważano?

Praktycznie nigdzie w publikacjach o czołgu Vickers w służbie polskiej nie pojawia się informacja o pomyśle przezbrojenia go w armatę czołgową wzór 1935 kalibru 40 mm opracowaną w latach 1934-1935 /przebijalność 42 mm z odległości 500 metrów pod kątem 0*, i 32 mm z odległości 1200 metrów również pod kątem 0*/. Ostatecznie z niej zrezygnowano gdyż okazała się nieefektywna, i kosztowna. Wymagała wycięcia drzwiczek w tylnej części wieży, jej adaptacji do nowego jarzma, wzmocnienia pierścienia, i łożysk wieży.

Jeśli spojrzy się na anglosaskie instrukcje obsługi pojazdów to używano tam innego systemu metrycznego /cal-inch, yard-jard, feet-stopa, pound-funt etc./. Najczęściej grubość płyt pancernych podawano jako 1/8, 3/8, 5/8 inch, lub 1/4, 1/2, 3/4 inch. I spróbujcie to przeliczyć na milimetry.... A długość-szerokość czołgu Vickers wynosiła w rzeczywistości odpowiednio 180, i 90 inch, co potwierdza rysunek techniczny tego czołgu umieszczony w tej monografii.

Szukając oryginalnych dokumentów z początku lat trzydziestych XX wieku o użytkowaniu czołgu Vickers w Polsce zauważyłem, iż wiele zawartych w nich informacji jest kalką, i powieleniem informacji angielskich. Jakoś nie natrafiłem na oceny, opis czołgu Vickers z tego czasu przedstawiające doświadczenia polskich użytkowników. Ciekawe, czy takie istniały...

Protokół z prób V7TP odbytych w dniach 6 i 7 kwietnia 1936 r. [...] Cel prób: Próba powyższa miała na celu zbadanie zdolności marszowej czołgu V7TP , który został przerobiony z orginalnego czołgu Vickers na czołg 7TP. Przeróbka polegała na : 1] wymianie silnika Siddeley na silnik Saurer VBLD ze specjalnym wskaźnikiem oleju i zainstalowaniu chłodnic wodnych. 2] wymianie angielskiej skrzynki biegów na skrzynkę biegów typu polskiego. 3] wymianie wału kardanowego i kardanów z łożyskami kulkowymi na kardany z łożyskami ślizgowymi. 4]wymianie zawieszenia angielskiego na wzmocnione zawieszenie polskie , z poszerzonymi rolkami i resorami z łącznikiem nowego typu PZInż. bez silenbloków. 5] rozbudowie tyłu czołgu przez dodanie nadbudówki pancernej nad silnikiem wraz z żaluzjami wlotowymi i wylotowymi. 6] przez dodanie specjalnego haka holowniczego. 7] przez zastosowanie tłumika typu 7TP. 8] przez przeróbkę przodu czołgu polegającą na zmianie blach panc. 9 i 13 mm na 15 i 17 mm oraz na daniu pokryw nad sprzęgłami bocznymi. 9] przez zamianę nitowego łączenia blach na śrubowe. [...] Wnioski: Przerobiony czołg V.7TP wykazał wszystkie zalety orginalnego czołgu 7TP i nadaje się w zupełności do użytku w oddziałach.

Источники[править]